• UE
A&G Koperty
ul. Strefowa 3, Niedrzwica, 19-500 Gołdap,
info@agkoperty.com.pl
Tel.: +48.87.615.21.05
Poprzedni

O Kopertach

Sposób klejenia

W kopertach wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje klejenia:

Klejenie na mokro (NK) – jest to klejenie aktywowane przez uprzednie nawilżanie, co oznacza, że warstwę kleju znajdującego się na klapie wystarczy czymkolwiek zwilżyć a już można ją swobodnie zakleić. Koperty z tym rodzajem klejenia są praktycznie nieograniczenie trwałe, jeśli są prawidłowo przechowywane.

Klejenie samoklejące (SK) – chodzi tu o klejenie na bazie lateksu. Klej znajduje się na dwóch zaklejających się powierzchniach (na klapie otworowej i kontr-klapie). Zaklejenie uzyskuje się dzięki zetknięciu obu klap. Obsługa ręczna jest tu więc szczególnie łatwa i nieskomplikowana. Jednak trwałość klejenia – w zależności od sposobu przechowywania – ograniczona jest do roku.

Klejenie samoklejące z paskiem (HK) – zamknięcie koperty z takim klejeniem odbywa się po przez ściągnięcie paska przykrywającego klej, założenie klapki i naciśnięcie na klapkę koperty i jest ona już mocno zamknięta. Szybko, pewnie, czysto, praktycznie i wygodnie. Pasek ten ma decydującą zaletę wobec zaklejania na mokro lub przy zamknięciu samoklejącym. Koperty naprawdę dużo lepiej przechowują się, ponieważ zaklejenie chronione jest paskiem, trzyma dłużej i nie przylega do niżej leżących kopert. Poza tym koperty z takim zaklejaniem łatwiej jest zapełnić oraz utrzymać ich ważność (gwarancję), która wynosi powyżej 5 lat. Do tego dodać należy to, że koperty z tym zaklejaniem dają się, bezproblemowo zadrukowywać, ponieważ pasek przykrywający leży na klapie otworowej co sprawia, że koperty te nie przyklejają się do urządzenia drukującego.

Format.

Istnieje bardzo dużo rodzajów formatów kopert. Główne z nich to:

C6 – (114 x 162 mm)

DL – (110 x 220 mm)

C5 – (162 x 229 mm)

B5 – (176 x 250 mm)

C4 – (229 x 324 mm)

B4 – (250 x 353 mm)

E4 – (280 x 400 mm)

Dla ułatwienia formaty kopert zapisaliśmy w pliku programu CorelDraw 8. Możecie Państwo plik ten ściągnąć i wydrukować, a następnie dobrać odpowiedni format kopert do swoich potrzeb.

Gramatura

Jest to określenie wagi papieru w g/m2. Na tej podstawie dokładnie kalkuluje się ciężar wysłanej przesyłki listowej. Tak można oszczędzić na kosztach.

Nasze koperty w zależności od rodzaju wykonywane są z papieru o gramaturze:

od 75 g/m2 dla C6, DL,
90 g/m2 dla C5, B5, C4,
100 g/m2 dla B4
i 130 g/m2 dla E4.

Poddruk

Ponieważ papier może być obustronnie zadrukowany, można więc także zadrukować wewnętrzne strony kopert.

Istnieją dwie przyczyny, dla których to się robi:

  • po pierwsze aby uniemożliwić innym prześwietlanie zawartości koperty
  • po drugie zabezpieczyć kopertę przed odczytaniem zawartość z zewnątrz. Aby temu przeszkodzić, wewnętrzne strony koperty są po prostu drukowane na niebiesko lub szaro.

Możliwie są też inne kolory.

Do tego celu wykorzystuje się także wewnętrzny druk paskowy lub cyfrowy. Z drugiej strony na wewnętrznej stronie kopert można umieszczać także drukowane hasła reklamowe tzn. np. można wykorzystać powierzchnię za oknem, która widzialna jest w momencie, kiedy wyjmiemy zawartość koperty.

Możliwe jest jednak także kompletne zadrukowanie reklamą wewnętrznej strony koperty. W tym przypadku po otwarciu koperta musi się oczywiście całkowicie rozłożyć.

Okienko

Standardowe okienko koperty jest wielkości 45 x 90 mm.
Standardowa jest także jego pozycja.

Rozmieszczenie okienka na kopertach
C6 – 15 mm od bocznej i 15mm dolnej krawędzi.
DL i C6/5 – 20 mm od bocznej i 15mm dolnej krawędzi.
C5 – 20 mm od bocznej i 60mm dolnej krawędzi.
C5 Nevada – 20 mm od bocznej i 65mm dolnej krawędzi.
C4 – 20 mm od bocznej i 57mm od górnej krawędzi koperty.

Wykonujemy również okienka o niestandardowych wymiarach i w tym wypadku termin realizacji i cena ustalane są indywidualnie.

Nadruk na kopertach

Nadruk na kopertach wykonywany jest na zlecenie i wg wzoru klienta.

Wykonujemy nadruki na wszystkich rodzajach kopert jedno lub wielokolorowe.

Termin realizacji i cena za nadruk ustalana jest indywidualnie.

Koperty do automatycznego pakowania “Nevada”

Są to koperty maszynowo napełniane. Używane wszędzie tam, gdzie wysyła się szczególnie dużo poczty do klientów.

Do pakowania kopert używa się specjalnych maszyn pakujących. Koperta do automatycznego pakowania wykazują kilka “maszynowo zdolnych” właściwości, które umożliwiają szybkie i bezproblemowe napełnianie. Dysponują one dłuższymi, zaokrąglonymi klapami otworowymi oraz naklejonymi na zewnątrz lub do wewnątrz klapami bocznymi. Wymagane jest również szczególne nacięcie, aby maszyna do pakowania mogła lepiej otwierać i napełniać koperty.

Koperty z warstwą folii bąbelkowej

K Koperta ta bardzo dobrze spełnia działanie ochronne dla schowanej w niej zawartości, którą należy przetransportować.

Składa się ona z wyściełanej folii “bąbelki” (polietylen – recycling) oraz z papieru, który pokrywa folię. Oferowana jest w 10 rozmiarach (A do K) w kolorze brązowym i białym.

Dzięki taśmie samoklejącej (z paskiem) można ją łatwo i szybko zamknąć, zaś niska waga właściwa (9-74g) pomaga zaoszczędzić na opłacie pocztowej.

Używamy Cookies żeby dostarczać lepszych usług. Polityka Prywatności i Cookie